Дрофа внесена до червоної книги
Повідомлення на тему “Дрофа”
Дрофа звичайна або дудак – велика рідкісний птах, що знаходиться на межі зникнення і занесена до Червоної книги України. Відноситься до сімейства Дрофині, загону Журавлеподібні. Вважається найважчою з літаючих птахів. Для того щоб злетіти, їй доводиться робити розбіг довжиною 30 метрів. Середній її вага досягає 16, а іноді 21 кг. Дрофа має сильні ноги завдяки чому добре бігає. Але є вкрай полохливої і в разі небезпеки воліє ховатися, завмираючи серед високої трави. Може піддаватися нападу з боку таких хижаків, як вовки, дикі собаки, лисиці, борсуки, орли.
Оперення птахів яскраве, на грудях біле, на крилах і спині – сіре, руде і чорне. Захисний забарвлення допомагає маскуватися і залишатися непомітними серед рослинності. Хвіст досить довгий і закруглений. Дзьоб короткий і міцний, сірого відтінку. Ноги покриті лусочками і мають на кожній по три пальці. У шлюбний період у самців біля дзьоба виростають так звані «вуса», що відрізняють їх від самок.
Дрофа мешкає переважно в саванах, преріях, в євразійських степах і напівпустелях. В цілому в усьому світі налічується близько 40 тисяч цих птахів. Близько 60% усієї чисельності знаходиться в Португалії та Іспанії. У Росії – 8 тисяч особин, поширені в основному в Забайкаллі, степах Північного Причорномор’я, Криму. В даний час вид знаходиться на межі зникнення через знищення природних середовищ існування. Птахи вважаються осілими або перелітними в залежності від місця, в якому виводять пташенят. Якщо клімат холодний, можуть відправитися на пошуки більш теплих і багатих їжею місць.
Харчуються дрохви змішано, як рослинної, так і тваринною їжею. Раціон включає трави, злаки, комах, мишей, жаб, ящірок, равликів, черв’яків. Щоб покращити перетравлення їжі, ковтають дрібні камені. В степах мало води і на водопій доводиться літати до найближчих джерел. Взимку їдять сніг для угамування спраги.
Пір’я дрохв позбавлені спеціального мастила через відсутність копчиковой залози. Це доставляє багато незручностей. Під час спеки пір’я НЕ охолоджуються. Птахам доводиться лягати на землю, широко розправивши крила, і глибоко дихати через відкритий дзьоб. Восени під час дощів пір’я промокають наскрізь, а наступні за дощами заморозки роблять дрохв абсолютно безпорадними.
Під час гніздування з квітня по травень самка відкладає від одного до трьох яєць, що мають оливковий або темно-зелений колір в цяточку і діаметр не більше 10 см. Висиджування яєць займає від 3 до 4 тижнів. Вже на другий день після появи на світло пташенята виходять з матір’ю з гнізда, щоб знайти їжу. Самки дрохв – хороші мами. У разі наближення небезпеки вміють прикидатися пораненими, відводячи ворога від гнізда. Самки продовжують опікувати пташенят навіть після того, як ті навчаться вільно літати.
Дрохви мовчазні і звуків майже не вимовляють. Середня тривалість життя становить 15-20 років. В даний час вживаються заходи для збереження чисельності зникаючого виду, вивчаються можливості та способи вирощування дрохв в домашніх умовах.
Дрофа внесена до червоної книги
Про затвердження переліків видів рослин та грибів, що заносяться до Червоної книги України (рослинний світ), та видів рослин та грибів, що виключені з Червоної книги України (рослинний світ) Відповідно до статей 14, 16 Закону України «Про Червону книгу України», рішення Національної комісії з питань Червоної книги України від 10 червня 2020 року (протокол № 11), з метою збереження і відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослин та грибів НАКАЗУЮ : 1. Затвердити такі, що додаються: 1) Перелік видів рослин та грибів, що заносяться до Червоної книги України (рослинний світ); 2) Перелік видів рослин та грибів, що виключені з Червоної книги України (рослинний світ). 2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 17 червня 2009 року № 312 «Про затвердження переліків видів рослин та грибів, що заносяться до Червоної книги України (рослинний світ), та видів рослин та грибів, що виключені з Червоної книги України (рослинний світ)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 липня 2009 року за № 625/16641. 3. Управлінню охорони біорізноманіття та земельних ресурсів (Володимир ДОМАШЛІНЕЦЬ) в установленому законодавством порядку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. 4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування. 5. Контроль за виконанням цього наказу покласти
на заступника Міністра відповідно до розподілу функціональних обов’язків.
Т.в.о. Голови
Державного агентства лісових ресурсів України
world_of_flower
За давніми легендами квіточки конвалії — це сльоза дівчини, яка чекає нареченого з далекого походу, це й мініатюрні ліхтарики лісових гномів, це й перлини сріблястого щасливого сміху Мавки. Багато народів шанують цю рослину, як символ весни.
Конвалія травнева (Convall majalis) є єдиним представником роду Конвалія із сімейства Лілейних. Надземні листя великі широкі зазвичай їх два проте іноді зустрічаються і три. Квіти розташовуються на одному стеблі у кількості від 6 до 20 штук, переважно вони звернені в одну сторону. Оцвітина квітки має округло-дзвінкову форму білого, а іноді блідо-рожевого кольору. Плоди яскраво-оранжевого або червоного кольору містять насіння круглої форми.
Конвалія травнева зустрічається майже по всій Україні, але в степовій зоні — рідко. Вона росте на родючих ґрунтах у широколистяних та мішаних лісах по чагарникових заростях на лісових галявинах та схилах узліссях, заплава річок, вибалках.
На даний момент часу ареал поширення конвалій значної зменшився, причини скорочення чисельності та зменшення конвалії травневої:
1. Це розорювання земель, в результаті якої пошкоджується кореневище конвалії (достатньо пошкодити хоч невелику частину кореневища, загине вся конвалієва зарість на галявинці);
2. Зміна кліматичних і гідрологічних умов (конвалія є вологолюбним видом, тому на півдні свого поширення скорочується її чисельність);
3. Збір конвалій для застосування в лікарській і декоративній сфері;
4. Степові і лісові пожежі (від весняних пожеж гинуть ефемери, не залишивши після себе насіння).
Конвалія внесена до Червоної книги України, вона дуже цінна лікарська рослина, яку з давніх-давен застосовували проти недугів. Квітки конвалій знаходять також широке застосування в парфумерній промисловості. Ароматна ефірна олія квіток входить до складу найкращих парфумів. А для того щоб насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина необхідно 7-8 років.
Щоб зберегти первоцвіти, не допустити руйнування місць їх зростання, щороку з лютого по травень проводиться патрулювання для виявлення правопорушників, які здійснюють злочин по відношенню до природи та винищують первоцвіти конвалії. Мета патрулів – запобігти знищенню рідкісної рослини, які оберігаються законом і занесені до Червоної книги України. Рейдові бригади, які створюються на цей період патрулюють місця масового зростання первоцвітів, призупиняють заборонену торгівлю «червонокнижними» дикими квітами.
У наших лісах конвалій стає все менше і менше. Необхідно дуже дбайливо ставитися до них. У наш час створено потужну законодавчу базу, яка сприяє активним діям для збереження природи: Закони України «Про рослинний світ», «Про природно-заповідний фонд України», «Про Червону книгу України», «Про екологічну мережу України» тощо. На підставі цих документів було розроблено низку Національних програм, спрямованих на покращення стану навколишнього природного середовища країни: «Загальнодержавна програма формування Національної екомережі на 2000-2015 роки», «Державна цільова програма «Ліси України» на 2010-2015 роки».