Скільки днів дається на подання європротоколу
Особливості складення європротоколу під час дорожньо-транспортної пригоди
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз’ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Зміст
Нормативна база
Поняття Європротоколу
Спеціальним законом, який регулює порядок та умови здійснення страхового відшкодування при настанні страхового випадку за договорам (полісом) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Згідно абзацу другого пункту 33.2 статті 33 вказаного Закону у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ці водії мають право спільно скласти повідомлення про ДТП (Європротокол).
Такий механізм спрощеного оформлення ДТП запроваджено в Україні з 19 вересня 2011 року, коли вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування» від 17.02.2011 №3045-VI.
Європротокол – це спеціальний бланк повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії, потім надається страховику та є підставою для виплати страхового відшкодування потерпілим.
Європротокол може заповнюватись:
- в паперовому вигляді на спеціальному бланку,
- в електронній формі, з використанням системи «Електронний Європротокол». Система «Електронний Європротокол» є доступною за посиланням https://dtp.mtsbu.ua.
Інформаційна система «Електронний Європротокол» впроваджена в МТСБУ з 01.10.2017 року. У відповідності до рішення Президії МТСБУ від 13.07.17 № 403/2017, Європротокол, оформлений з використанням зазначеної системи, є повним аналогом Європротоколів, надісланих або пред’явлених страховику у паперовій формі.
Порядок заповнення повідомлення про настання дорожньо-транспортної пригоди передбачено Інструкцією щодо заповнення повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, затвердженою Протоколом президії Моторного (транспортного) страхового бюро України від 11.08.2011 р. №274/2011
Ким видається бланк Європротоколу автовласнику:
– вперше страховиком (страховою компанією) безкоштовно під час укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
– повторно ( у разі втрати або використання бланку Європротоколу) видається страховиком безоплатно на підставі письмової заяви автовласника.
Умови для застовування Європротоколу
Європротоколом можна скористатися при умовах, коли:
- у ДТП немає фізично постраждалих людей чи людей, які загинули:
- обидва учасники не мають претензій щодо вживання наркотичних, алкогольних або лікарських засобів;
- обидва учасники згодні з обставинами події;
- одна із сторін визнала свою провину;
- обидва учасники мають бути забезпечені полісами ОСАЦВ (автоцивілки);
- сума матеріального збитку не повинна перевищувати 80000 гривень.
У разі невиконання хоча б однієї з зазначених умов, виклик відповідного підрозділу Національної поліції для оформлення ДТП є обов’язковим.
Оформлення ДТП, як страхової події, при її настанні за участю осіб, які в силу Закону звільнені від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України (за відсутності у них договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (полісу)), має проводитись з інформуванням відповідних підрозділів Національної поліції (постанова Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року в справі № 204/3413/16-ц). До таких осіб відносять учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, осіб з інвалідністю внаслідок війни, осіб з інвалідністю I групи (стаття 13 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»). Додаткові умови для застосування системи «Електронний Європротокол»:
- Транспортні засоби обох учасників ДТП повинні мати діючі поліси внутрішнього страхування. Якщо будь-який ТЗ забезпечений полісом іноземного страховика, необхідно використовувати паперовий бланк Європротоколу або викликати поліцію.
- Хоча б один з учасників ДТП повинен мати з собою справний пристрій (смартфон, планшет, ноутбук) з фотокамерою та доступом в Інтернет.
- Ідентифікаційні дані про страхувальника (коди ІНПП або ЄДРПОУ) та про забезпечений транспортний засіб (номерний знак, марку та модель) мають бути зазначені в полісі та коректно внесені в єдину централізовану базу даних Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ). В протилежному випадку не можливо буде правильно ідентифікувати учасників ДТП.
- Транспортні засоби учасників ДТП не мають причепів.
Права учасників ДТП у зв’язку з складенням Європротоколу
Якщо водії скористались Європротоколом (незалежно від його форми), то вони:
- мають право залишити місце ДТП,
- звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про настання ДТП,
- звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП,
- повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів,
- в разі використання системи «Електронний Європротокол» повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.
Порядок отримання страхового відшкодування
1) Вчасно протягом не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика.
2) Протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (Європротоколу) подати страховику заяву про страхове відшкодування. Разом з заявою подаються наступні документи:
- паспорт громадянина, а в разі його відсутності інший документ, яким відповідно до законодавства України може посвідчуватися особа заявника, якщо заявником є фізична особа;
- у разі якщо заявник не є потерпілим або його законним представником документ, що посвідчує право заявника на отримання страхового відшкодування (довіреність, договір оренди, свідоцтво про право на спадщину),
- довідка про присвоєння одержувачу коштів ідентифікаційного номера платника податку (за умови його присвоєння), якщо заявником є фізична особа;
- документ, що підтверджує право власності на пошкоджене майно на день скоєння дорожньо-транспортної пригоди, – у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди, заподіяної майну;
- відомості про банківські реквізити заявника (за наявності).
3) Страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, документів, зазначених у ст. 35 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний: у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його.
4) Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик зобов`язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення.
Судова практика
Як правильно оформити європротокол: покрокова інструкція
Європротокол надає можливість скористатися спрощеною схемою оформлення дорожньо-транспортної пригоди не викликаючи поліцію, і звернутися за компенсацією в свою страхову компанію, де був придбаний поліс ОСАГО.
Потерпілий наділений правом звертатися до страховика винуватця аварії, в разі якщо його страхова компанія відмовить відшкодувати збитки.
Введення європротоколу в Україні
19 вересня 2011 відбулося введення процесу полегшеної реєстрації ДТП, де залучення поліції не є обов’язковим. Посприяло цьому твердження закону України “Про модифікацію деяких законодавчих актів України стосовно дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування” від 17.02.2011 №3045-VI
Європротокол – це повідомлення в загальноприйнятій письмовій формі, яке водій, зобов’язаний надати МТСБУ або страховій компанії. В добавок, Європротокол є спеціальним бланком стандартного зразка, який заповнюється на місці події учасниками ДТП. Далі заповнений, як слід, Європротокол передається страховій компанії і являє собою привід на отримання страхової компенсації.
В середині минулого століття реєстрація ДТП, без супроводу Нацполіцію, практикувалася в країнах Євросоюзу. В наш час автовласники більшості країн, потрапивши в ДТП мають можливість оформити ДТП заповнивши форму Європротоколу. Потім, щоб ті хто потрапив в ДТП, могли з легкістю розібратися, бланки Європротоколу зробили однаковими по всіх країнах (єдиною відмінністю є мова).
Умови застосування європротоколу:
– Наявність полісів обов’язкового страхування у всіх сторін причетних до ДТП;
– У ДТП немає людей з травмами;
– Погодивши, водії обоюдно заповнюють і підписують документ;
– Водії не прибувають під впливом ліків, нарко- та алкогольного сп’яніння;
Основна інформація щодо європротоколу
1. В інструкції до європротоколу є інформація про правила його заповнення. Бажано заповнювати європротокол друкованими літерами;
2. Бланк складається з 2 листів, один з них – копія: все, що буде написано, буде перенесено на інший аркуш;
3. Кожен водій заповнює 1 половину бланка, або жовту, або синю (на свій розсуд). Місце по центру визначено для схеми ДТП і заповнюється спільно;
4. Спочатку необхідно уточнити детальні дані про учасників ДТП;
5. Обидва учасники підписують протокол і поділяють між собою. Після того, як він підписаний водії можуть покинути місце аварії. Нести покарання за адміністративне порушення вони не будуть. Далі, протягом 3-х днів, учасники зобов’язані подати повідомлення в свою страхову з копією бланка європротоколу. Якщо була заповнена електронна форма, то його можна вважати автоматично поданим;
6. Дозволяється замість протоколу подавати повідомлення і в інших формах з прикріпленим документом про ДТП.
Європротокол можна заповнити в електронній формі на сайті МТСБУ скориставшись планшетом або смартфоном;
7. Огляд транспортного засобу експертом страхової компанії повинен відбутися протягом десяти днів від подачі повідомлення;
8. Щоб подати заяву про страхове відшкодування збитку водій має 30 днів з тих пір, як було подано повідомлення.
Також при бажанні можна зареєструвати ДТП, задіявши співробітників Нац. Поліції.
Страхова компанія не має права запитувати протокол від поліції якщо європротокол заповнений правильно і придатний до використання.
Якщо сума збитку перевищує 50000 грн, в обов’язковому порядку потрібно оформляти ДТП з допомогою поліції, оскільки найбільша сума, яку можна отримати по європротоколу в Україні – не перевищує 50 000 гривень.
Коли оформляється поліс КАСКО, автовласник безкоштовно отримує бланк європротоколу, а також в разі його використання або втрати має право отримати його знову.
Як правильно оформити європротокол: зразок
Страхова компанія зобов’язана видати вам такі документи:
• У п.1 та п.2 вносимо дату і час ДТП, а також місце події;
• п.3 “Шкода, заподіяна життю і здоров’ю, навіть якщо незначна”, завжди підкреслюється “НІ”, оскільки навіть при незначних травмах, оформлення Європротоколу буде суперечити закону;
• п.4 Також зазначаємо “немає” пункт “Шкода, завдана майну”;
• п.5 якщо при ДТП були свідки, потрібно вказати їх дані; якщо немає – вказуємо їх відсутність;
• п.6 вносимо дані страховика скориставшись “Зеленою картою” чи страховкою ОСЦПВ;
• П.7 заповнюємо відповідно до відомостей свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу і страхового поліса. Інформація в цих паперах зобов’язана відповідати дійсності;
• п.8 заповнюють відповідно до інформації з поліса “автоцивілки”. В полі “Чи покриває поліс шкоду, завдану ТЗ?” ставимо “х” в полі “ТАК”;
• У п.9 вносяться фактичні дані про водія;
• У п.10 потрібно показати стрілкою місце основного удару, а також напрямок руху транспортного засобу;
• У п.11 коротко перераховуються видимі пошкодження ТЗ, які брали участь в ДТП;
• У п.12 (підпункти 1-17) відзначаємо значком “х” умови, що стосуються і характеризують ДТП. В обов’язковому порядку потрібно відзначити кількість значків “х” числом .
• У п.13 описуються: розміщення автотранспорту А і Б в момент коли відбулося ДТП, стрілками їх напрямки, покажчики і розмітки, найменування доріг і вулиць.
• У п.14 вказується інформація, що не зазначена в повідомленні, яку автовласник вважав за потрібне викласти. При потребі можна скористатися ще одним листом і повідомити про його наявності. Також, в п.14 винуватець ДТП повинен визнати свою провину;
• п.15 підпис водіїв, які оформляли Європротокол.
Добавити коментар Скасувати відповідь
Нові статті
Про сайт
На нашому сайті Ви найдете багато корисної інформації яка стосується автоправу