Скільки метрів від межі можна будувати будинок
Через скільки метрів від паркану можна будувати будинок?
Швидкий відповідь: залежить від матеріалів, які використовуються для будови.
Років 20 тому було модно мати квартиру в місті. В ту пору багато прагнули позбутися власних ділянок, розташованих найчастіше там, де повітря кришталево чистий, а природа зачаровує своїми красотами. Найчастіше такі ділянки йшли за смішні гроші. Потім часи почали змінюватися і люди зрозуміли, що чотири стіни в квартирі — зовсім не ідеал і знову почали прагнути за місто. Тільки ось тепер ділянки здорово подорожчали, не кажучи про комунікаціях. А вже про будівництво будинку і мови бути не може — дуже вже це справа довга та марудна.
Але якщо ви все-таки зважилися на будівництво власного будинку, то один з перших питань, яке вас чекає, звучить приблизно таким чином — скільки треба відступити від огорожі для будівництва будинку? Багато хто взагалі не дотримуються ніяких правил, строясь впритул до паркану, але так робити не можна.
Давайте звернемося за допомогою до СНиП 30-02-97. Він встановлює такі нормативи:
- Мінімальна відстань до межі сусідньої ділянки по санітарно-побутових умов для житлового будинку має бути не менше 3 метрів.
- Від стовбурів високорослих дерев і будівель для утримання птиці або дрібної худоби — не менше 4 метрів.
Ось тут-то багато і попадаються на вудку: мовляв, раз три метри від огорожі, значить, будемо будувати на відстані трьох метрів від огорожі. Але постійте! Той же самий самий СНиП регулює мінімальні протипожежні відстані між крайніми житловими будівлями або будинками і групами будівель (або будинків) на дільницях. Суть його в тому, що відстань залежить від матеріалу несучих та огороджувальних конструкцій будівлі. Співвідношення матеріалів продемонстровані в наступній табличці:
Допускається групувати і блокувати будівлі (або будинку) на двох сусідніх ділянках при однорядній забудові та на чотирьох сусідніх ділянках при дворядній забудові.
А тепер — простий приклад. Припустимо, що людина будує будинок з деревини, каркасних огороджувальних конструкцій з негорючих, важкогорючих та горючих матеріалів. У сусіда на ділянці — точно такий же будинок. Між ними за нормами має бути відстань не менше 15 метрів, а це значить, що до вже побудованого будинку сусідом треба зберегти не менше 15 метрів простору, як того вимагають нормативи (що б вогонь у випадку пожежі не перекинувся на сусідню ділянку). Зрозуміло, за рядом винятків. Загалом, будьте уважні, інакше після будівлі будинку велика ймовірність проблем з введенням його в експлуатацію.
Скільки Відступати Від Межі При Будівництві Будинку
У процесі планування ділянки один з основних питань, яке вимагає регулювання, – це відстань від паркану до побудови будь-якого типу, будь то гараж, лазня, сарай або інше будова. Дане завдання здається простою лише на перший погляд. Це пов’язано з тим, що розміщення будівель на ділянці, а також тип зведеної огорожі безпосередньо стикаються з інтересами власників сусідніх ділянок. Тому в процесі проектних робіт необхідно керуватися не абстрактними уявленнями про те, якої відстані буде достатньо, а звертатися до норм, які викладаються у відповідних документах і регулюють подібні питання.
Часто власників заміських ділянок цікавить питання про те, скільки відступати від забору при будівництві будинків, лазні, сараїв та інших будівель. Контроль дистанції між двома об’єктами на земельній ділянці проводиться за допомогою двох документів.
- Це СНиП (будівельні норми і правила) – в них регламентується порядок планування і продуктивної забудови об’єднань садівничого типу та інших приватних маєтків. Відповідність процесу будівництва нормам, які описані у СНіП, обов’язково, тому що в противному випадку вас можуть спіткати не самі позитивні наслідки. Наприклад, судовий позов від сусідів або адміністрації населеного пункту. Для відповідача подібні позови рідко коли мають позитивний результат.
- СП (будівельний норматив) – в ньому знаходиться опис процедури створення проектних документацій щодо забудови приватних володінь, крім того – регламентується затвердження цієї самої документації з відповідними органами.
Відео: скільки відступати від межі при будівництві будинку
Будівництво будинку від забору: як визначити норми
Деякі будівельники стверджують, що норма відстані від забору до будинку – це один метр. Ніби як такої відстані цілком достатньо, але все ж норми будівницт
ва будинку від забору свідчать інше. У правилах СНиП зазначено, що мінімальна відстань від паркану до будови, яке виходить на проїжджу частину, має становити 5 метрів (дивіться фото).
Даний показник встановлений в зв’язку з багатьма чинниками, які мають принципове значення. Збільшувати цей показник і відступати від будови більше сьогодні модно, але ось його зменшення здатне привести до проблем – наприклад, при реєстрації в БТІ.
Фахівцями рекомендується прийняття трьох метрів в якості розрахункової величини.
Особливості будівництва лазні
Питання про відстань між лазнею та огорожею також регулюється СНиПом. Він говорить, що при будівництві необхідно відступати відстань від паркану до лазні в три метри – це робиться з тієї причини, щоб уникнути можливих конфліктів з сусідами з приводу попадання в грунт стічних вод. Фахівцями рекомендується для водовідведення з лазні застосовувати стічну канаву або ж окремий люк каналізації. За умови зведення даних елементів відстань від лазні до забору можна скоротити до 2,5 метрів. У той же час відстань від лазні до будинку має бути не менше 8 метрів.
Скільки відступати від забору при будівництві гаража
В процесі будівництва гаража потрібно звертати увагу на те, що відстань від нього до сусідського паркану має становити не менше метра. Дане відстань прийнятно також для розміщення на земельній ділянці сараю. Його цілком вистачає для раціонального обслуговування споруди, а також для того, щоб вода з даху не стікала сусідам у двір. Відстані в один метр до паркану достатньо в тому випадку, якщо на ділянці сусіда немає будівель. Якщо ж вони присутні – то відстань, яку треба буде відступати, буде прямо залежати від їх розташування.
Контрольною цифрою є 6 метрів – саме стільки становить норма відстані між будівлями. Розглядаючи питання про те, як повинен розміщуватися паркан від дороги, варто сказати, що розміщення гаража в єдиній площині з парканом неможливо. За інструкцією необхідно мінімальне – п’ятиметрове відступ від огорожі, що розміщена на «червоній лінії», і триметрове – від огорожі, що відокремлює ділянку від проїзду. Особливості такого розміщення будівель ви можете побачити на фото.
Недавні записи
Сусід будує новий будинок: скільки метрів має бути до межі?
Часто причинами сварок між сусідами стають споруди й насадження на межі ділянки або занадто близько до неї. Запитали в юриста про те, що призводить до судової тяганини та як уникнути зайвих хвилювань і фінансових втрат через суперечки із сусідами
Де можна будувати?
Вітчизняне законодавство визначає очевидну істину: власники та землекористувачі земельних ділянок мають дотримуватися вимог добросусідства. Тобто бути в нормальних відносинах із сусідами, згідно із Земельним кодексом України, значить обирати способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, коли сусіди зазнають якнайменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо):
Стаття 103 Земельного кодексу України
Водночас на законодавчому рівні досі не визначено точні нормативи відступу між будинками у приватному секторі. А для того, щоб уточнити, де можна побудувати будинок, треба звернутися до сільської, селищної або міської ради, за якою закріплена земельна ділянка. Саме органи місцевого самоврядування затверджують норми для індивідуального будівництва у конкретному місті або селищі.
У вересні 2018 року країна заживе за новими державними будівельними нормами. Згідно з ними, відстань від межі суміжної ділянки до стіни житлового будинку або господарської споруди має становити не менше одного метра. А конструкції будинків і споруд, що виступають, — не перетинати межі сусідніх ділянок.
Власники земельних ділянок, які нехтуватимуть правилами, ризикують понести фінансові витрати, – розповідає юрист адвокатського бюро «Ципін і партнери» Тетяна Журавель
Ті, хто будує будинок, мають зробити все можливе, щоб запобігти стіканню атмосферних опадів з покрівлі та карнизу будинку на територію земельних ділянок своїх сусідів.
Якщо за межею є сусідська забудова, потрібно також керуватися протипожежними та санітарними нормами. Так, згідно із санітарними нормами, дворові вбиральні треба розташовувати не ближче п’ятнадцяти метрів від житлового будинку й літньої кухні, а від питного колодязя – за 20 метрів, – юрист
Існують певні вимоги й щодо огорожі, а саме — її вис
оти, конструкції та матеріалу. Такі вимоги встановлюють місцеві правила забудови. Зазвичай огорожа має проходити по межі й не повинна створювати перешкод для використання за призначенням сусідської земельної ділянки, наприклад, затінювати її.
А що з деревами та іншими насадженнями?
За словами юриста, гілки дерев та кущів не мають перетинати меж сусідніх ділянок. Якщо корені й гілки ваших дерев таки проникли на сусідську земельну ділянку, її власники мають право позбутися коренів дерев і кущів, які їм заважають.
Кому належать споруди та дерева, що знаходяться на межі?
У Земельному кодексі визначено, що зазвичай сусіди використовують межові споруди спільно. Якщо ж власник однієї ділянки забажає ліквідувати спільну межову споруду, без згоди іншого сусіда він цього зробити не зможе:
Стаття 108 і 109 Земельного кодексу
Мені заважає сусідська будівля / дерево. Що робити?
Спори щодо незаконного розміщення споруд або насаджень вирішують органи місцевого самоврядування. Якщо не бажаєте давати розголосу суперечки із сусідами, зверніться до нього з пропозицією вирішити спір мирно.
Відповідно до пункту 10 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності та на присадибній ділянці, здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості, – Тетяна Журавель
У зазначеному вище Порядку передбачені й підстави, за яких можна видаляти зелені насадження. Однією з таких підстав є необхідність відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, яке затінюють дерева.
Якщо досягти порозуміння із сусідами не вдалося, варто звертатися з позовом до суду. Це може зобов’язати сусідів зрізати дерева й кущі, якщо, наприклад, їх корені проникають на вашу земельну ділянку, – підсумовує юрист
Добре, якщо вдасться знайти компроміс із сусідами та розійтися мирно. Але коли доходить до суду, земельні спори стають одними з найскладніших. Тож аби відстояти свої інтереси та права, краще заручитися підтримкою фахівця. Досвідчений адвокат або юрист допоможе правильно скласти позовну заяву, зібрати необхідні докази й чітко аргументувати ваші вимоги до недбалого сусіда.
Матеріал підготовлено за інформаційної підтримки фахівців із земельного права, адвокатів та юристів АБ «Ципін і партнери».