Скільки послідів на рік у кішок
Пологи у кішок
Якщо вагітна кішка скоро має народити, переконайтеся, що ви готові та здатні підтримати її під час пологів без стресу, скориставшись цими простими настановами.
Коли очікується народження кошенят, важливо, щоб , коли настане цей день , ви почувалися готовими й упевненими. Якщо кішка народжуватиме вдома, ви можете зробити низку простих, але важливих речей, щоб забезпечити їй можливість народити без стресу й шкоди для здоров’я.
Підготовка домівки до котячих пологів
Ідеальним варіантом було б, якби наприкінці вагітності кішці надали окрему кімнату або місце. Кішка може стати агресивною в останні два тижні вагітності, тому ізолюйте її та тримайте подалі від дітей. Щоб знизити ризик переоходження, і щоб кішка почувалася комфортно, у кімнаті має бути досить тепло (близько 22 °C), а оптимальна вологість повинна становити 65–70 %.
Необхідно також поставити коробку, де ваша улюблениця зможе народити. Для цього підійде картонна коробка, достатньо велика, щоб кішка могла в ній лежати, і з досить високими стінками, щоб кошенята не могли з неї випасти. Застеліть її поліетиленом, а потім газетами, які легко вийняти, якщо вони забруднилися, і вкрийте підстилкою.
Щ об підтримати кошенят впродовж перших днів життя, коли вони найвразливіші , коробка для пологів має бути теплішою, ніж решта кімнати. Інфрачервона лампа є непоганим рішенням, оскільки вона забезпечує м’який і розсіяний потік тепла. Її потрібно встановити на 30 °C.
Як зрозуміти, що кішка збирається народжувати
Ви можете не помітити перші етапи пологів своєї кішки, оскільки в неї немає видимих переймів. Натомість вона виглядає неспокійною й поводиться дивно, постійно ходячи за вами слідом або, навпаки, уникаючи вас. Вона також може бути дуже галасливою й надмірно вилизувати себе.
Коли кішка майже готова народити, вона шкребеться й вмощується в коробці та починає гучно муркотіти. Коли ви побачите червонуваті виділення, це свідчитиме про те, що скоро почнуть з’являтися перші кошенята та їхня плацента – зазвичай менш ніж за годину.
Під час пологів ваша улюблениця жалібно нявчатиме й виглядатиме стривоженою, що є цілком нормальним. Можна очікувати появи кошеняти кожні 10–60 хвилин, і ймовірно, що ваша кішка з’їдатиме плаценту й сама перегризатиме пуповини кошенят. Якщо минуло дві години після того, як ви помітили відповідні виділення, але кошенята не народжуються, зв’яжіться з ветеринарним лікарем, щоб він міг допомогти з процесом пологів.
Кішки можуть дуже добре подбати про себе під час пологів, тому не метушіться навколо своєї улюблениці. Достатньо перевіряти стан кішки кожні 15 хвилин. Якщо кішка відчуває стрес, вона може перервати пологи та затримати народження кошенят на кілька годин або й навіть днів!
Ознаки, притаманні здоровому новонародженому кошеняті
Після народження кошенята мають одразу повзти до матері та починати смоктати молоко. На всяк випадок підготуйте трохи молока для тих, які цього не зроблять. Якщо кішка не облизує кошенят після годування, необхідно зробити їм масаж вологою тканиною, щоб допомогти процесу травлення та випорожнення. Кімната має бути затишною та теплою, а двері до неї краще тримати зачиненими: у 15–20% кішок, які щойно народили, можуть проявлятися ознаки тічки протягом кількох днів після пологів, тому вони можуть піти шукати партнера, залишаючи кошенят без захисту.
Пологи в дом ашніх умовах можуть допомогти кішці розслабитися й уникнути стресу, що забезпечить найкращий початок життя для кошенят. Якщо ви не впевнені, чи правильно підготували дім до появи кошенят, обов’язково зверніться до ветеринарного лікаря за порадою.
Як кішки переживають стрес і чим їм можна допомогти
Цих тварин викинули, бо від них відмовилися господарі. Або вони загубилися. Або над ними знущалися.
Багато з них очікують на нову родину і дім, але забирають їх мало коли. Більшість цих кішок пережили дуже сильний стрес, і вони не завжди стають ласкавими домашніми улюбленцями.
Деякі з них сичать, дряпаються і кусаються. Багато хто потребує тижнів й місяців терплячої реабілітації. А дехто так ніколи і не зможе позбутися страху перед незнайомими людьми.
Ситуацію ще більше погіршує стрес від перебування у притулку. Що довше тварина там залишається, то сильніше це позначається на ній.
Щоб у кішки був шанс потрапити в добрі руки, працівники притулків повинні створювати спокійне середовище.
Автор фото, Chris Erwin/CC by 2.0
Стрес чи просто поганий настрі
й?
Аля як саме і чому виникає котячий стрес?
Фахівці з догляду за кішками вивчили поведінку тварин, які вперше опинилися в притулку. Вони намагалися зрозуміти, як сильно кішки переживають стрес у таких ситуаціях.
Дослідники спостерігали за 20 домашніми кішками, які потрапили в руки власників ще кошенятами.
Спочатку кожна з тварин отримала оцінку в балах за шкалою, яка вимірює стрес від легкого до сильного. Потім фахівці простежили, як кожен з цих домашніх улюбленців поводився, опинившись у притулку.
Лідія Рейнберг з австралійського університету Ла Троб в Мельбурні, яка очолила дослідження, вже багато часу спостерігає за мешканцями притулків для бездомних тварин. Вона впевнена, що багато чого залежить від дій працівників притулків.
Спостерігаючи за кішками, які опинилися за ґратами, фахівці виявили низку особливостей у поведінці тварин, які переживають стрес.
Автор фото, Daniel Congerton / Alamy
Тварини важко переживають ув’язнення
Хоча всі кішки перебували у доволі просторому приміщенні, ті з них, кому було сумно або страшно, зазвичай ховалися всередині котячих будиночків.
Тоді як їхні побратими, які не відчували стресу, проводили більшість часу, сидячи на підвищенні.
Що більше був стрес у кішки, то довше вона ховалася у будиночку.
“Виявилося, що кішки в стані сильного напруження не хочуть нічого, крім як сховатися від усіх. А спокійні тварини із задоволенням залізають нагору і спостерігають звідти за тим, що відбувається навколо”, – пояснює дослідниця.
Науковці виявили також, що кішки з високим рівнем стресу – дуже пасивні. Найчастіше вони взагалі нічого не роблять.
“Коли кішка страждає, вона придушує всі свої звичайні поведінкові інстинкти і може годинами, згорнувшись, лежати без руху”, – розповідає Рейнберг.
Це помітно відрізняється від котячої поведінки у звичайних обставинах, коли вони із задоволенням грають і шукають пригод та йдуть на контакт з людьми й іншими кішками.
Цікаво, що у тих, які скреблися або голосно нявкали, рівень стресу був відносно невисоким. Ці тварини, які, здавалося, перебували “на межі нервового зриву”, насправді не відчували напруги.
“Людям зазвичай здається, що кішки, які голосно виражають свій протест, нервують і відчувають занепокоєння, а ті, хто спокійно згорнувся в куточку, задоволені своїм життям. Але виявляється, що все навпаки”, – стверджує Рейнберг.
Результати дослідження опубліковані в журналі “Прикладна психологія поведінки тварин”.
Автор фото, Ralph Daily/CC by 2.0
У тварин, які поводяться агресивно, рівень стресу виявився нижчим, ніж у тих, які сиділи нерухомо
Щоби зрозуміти, чи можуть люди якось покращити стан тварини, вчені розділили кішок на дві групи. Одній приділяли багато уваги і догляду. У таких кішок вже на другий день перебування в неволі рівень стресу знизився.
Це наводить на думку, що власники і ті, хто доглядає за кішками, можуть зменшити стрес тварин за допомогою доволі простих прийомів.
Якщо неквапливо наблизитися до кішки, присісти до її рівня, дозволити їй звикнути до вашого запаху, перш ніж торкнутися тварини, а потім просто поговорити з нею спокійним, доброзичливим голосом – це спрацює.
“Може здатися банальним, але кішки – істоти чутливі, вони реагують на будь-які незначні дрібниці навколо них”, – говорить Рейнберг.
І хоча кішки звикають до життя у притулку в обмеженому просторі, що довше вони там перебувають, то гірше це для їхнього фізичного і душевного здоров’я.
Тому перебування в притулку повинно бути якомога коротшим, переконані вчені.
На жаль, це не завжди можливо. Не так багато охочих взяти додому бездомну тварину. Тих, хто нікому не потрібен, часто присипляють.
Щоби запобігти цьому, Рейнберг закликає власників кішок за можливості стерилізувати своїх улюбленців. Це зменшує імовірність того, що тварина або її потомство опиниться у притулку.
Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Earth.
Хочете поділитися з нами своїми життєвими історіями? Напишіть про себе на адресу [email protected], і наші журналісти з вами зв’яжуться.
Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.