Смердить вода у ставку

Чому смердить вода з колодязя, свердловини, причини неприємного запаху у воді

Погану якість води далеко не завжди можна визначити без спеціального аналізу. Але коли з’являється неприємний запах у воді, на це не можна не звернути увагу. Чому вода смердить? Причини можуть бути різними. Втім, передчасно впадати в паніку не варто. Запах далеко не завжди свідчить про забруднення небезпечними токсичними речовинами. Але зате це показник, що вода по тих чи інших параметрах все-таки не відповідає санітарним нормам. Звідки береться сторонній запах у воді і як вирішити проблему – дізнаєтеся з нашої статті.

Неприємний запах у воді: як і звідки?

Безумовно, коли питна вода пахне не дуже приємно, на це не можна не звернути увагу. Запах (як і кольоровість) є одним з основних органолептичних показників якості води. При цьому «палітра» запахів, які можуть бути присутніми в питній воді, дуже різноманітна.

  • запах «тухлих яєць» (сірководню)
  • запах каналізації (фекалій)
  • запах болота
  • хімічний «запах ліків»
  • запах хлору

Природно, у кожного з цих запахів – своя причина. Наприклад, чому вода смердить «тухлими яйцями»? Характерний неприємний запах у воді з’являється внаслідок підвищеної концентрації в ній сірководню. Він, в свою чергу, продукт життєдіяльності анаеробних бактерій, що живуть в безкисневому середовищі. Саме тому досить часті випадки, коли вода зі свердловини пахне сірководнем. Мало того, що на глибині бактерії відмінно розмножуються без доступу кисню, так ще ситуація може погіршитися, якщо свердловина зачіпає пласт з покладами сульфідних руд.

Чому вода смердить каналізацією? Це дуже неприємне, але досить поширене явище. Таке буває, наприклад, при попаданні в систему стічних вод. Якщо вода в колодязі пахне каналізацією, можливо, туди потрапили добрива з найближчих полів або городів.

Якщо вода пахне ліками, то це досить тривожний симптом. Він може свідчити про потрапляння в систему водопостачання фенолів. Це небезпечні хімічні речовини, здатні викликати серйозні отруєння, аж до летального результату. Феноли можуть потрапити в воду зі стоками підприємств. Ще однією причиною можуть бути неякісні труби, герметики або інші матеріали, що застосовуються у водопровідній системі. Всі ці вироби можуть містити в складі фенол, який вимивається в воду.

Яскраво виражений запах хлору у воді говорить про те, що, швидше за все, порушена технологія водоочищення. Хлор повсюдно застосовується для дезінфекції водопровідної води. Але перевищення його концентрації небезпечно для здоров’я.

Якщо вода пахне «болотом», то, швидше за все, в ній перевищена концентрація органічних речовин. У воді можуть опинитися різні бактерії, залишки водоростей і інші домішки, які можуть надавати гнильний запах.

Зрозуміло, що відчувши всі вищеописані аромати в воді зі свердловини або колодязя на своїй ділянці, навряд чи хтось залишиться спокійним. І причини для хвилювання дійсно є.

У чому небезпека неприємного запаху у воді?

Будь-який сторонній запах у воді вже насторожує споживача. Але далеко не завжди найнеприємніший «аромат» свідчить про найсерйознішу проблему. Так, наприклад, специфічний хімічний запах ліків, набагато небезпечніше запаху болота. Він говорить про попаданні в воду фенолів. Це вкрай токсичні речовини-канцерогени. Вони надають згубний вплив практично на весь організм.

Сірководень у воді також далеко дуже шкідливий. Він може викликати не тільки нудоту і запаморочення, а й важкі отруєння.

Найбільш поширені симптоми після вживання неякісної води:

  • нудота, блювота
  • розлад травлення
  • висипання на шкірі, почервоніння
  • алергічні реакції з боку органів дихання

І це тільки «верхівка» айсберга. Залежно від того, наскільки небезпечні речовини потрапили у воду, можливі і більш серйозні наслідки для здоров’я, аж до розвитку онкологічних захворювань.

Вода зі свердловини або колодязя пахне: як вирішити проблему?

Якщо ви відчули сторонній запах, перш за все, потрібно з’ясувати причину, чому вода смердить. Для цього воду з колодязя або свердловини необхідно здати на аналіз в лабораторію. Залежно від того, що саме стало причиною неприємного запаху у воді, можна вибирати оптимальний метод очищення. Найчастіше причиною неприємного запаху може бути нерегулярне чищення колодязя або свердловини. У цьому випадку необхідно провести ретельне очищення та прокачування джерела водопостачання. Як правило, після цього вод
а перестає неприємно пахнути. Якщо ж подібні заходи не допомогли, значить, необхідна постійна фільтрація води. Звичайно, можна спробувати заощадити і кип’ятити або відстоювати воду. Але це не тільки незручно, але в деяких випадках і малоефективно. Вода все одно продовжує залишатися небезпечною для здоров’я. Саме тому установка фільтра є оптимальним рішенням і гарантією отримання якісної води.

У ставку між колишнім Інститутом зв’язку та Дендропарком загинула риба — військових звинувачують у зливі нечистот

До редакції «Полтавщини» звернувся читач Андрій, який поскаржився на забруднення ставка між колишнім інститутом зв’язку та Дендропарком. За його словами, у водойму зливають нечистоти. Ллються вони з території нинішнього Військового коледжу сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації.

— Третій рік Інститут зв’язку, що по вул. Зіньківській, 44 продовжує незаконний злив каналізації у прилеглий ставок. Він знаходиться на території гаражного кооперативу «Автоагрегатчик». Ставок доглянутий та вичищений від сміття. Його зарибнює місцева громадськість. Зараз риба дохне, навколо все смердить, вода чорна. Вода з цього ставка тече у ставки Полтавського Дендрологічного парку, який є заповідником, — розповів Андрій.

За його словами, до 2015 року такого не було. Ставок був чистий і в ньому була риба. У 2015-му хтось проклав трубу й у водойму потекли нечистоти. Кожного року учасники гаражного кооперативу чистять ставок та зариблюють його. Та живність гине, а водойма «цвіте» і «гниє».

Мова йде про ставок № 1 (на карті). Він розташований поряд із гаражним кооперативом. Наразі вода там у доволі сумнівному стані. Саме до нього веде труба, із якої постійно тече вода. Далі за ним розташований ставок № 2. Його стан — ще гірший. Ситуацію погіршує те, що у 2016 році поряд із ним прорвало дамбу. Потік з багнюки та деревини змив дорогу, пошкодив футбольне поле і розмив цей ставок.

Обидва цих ставки не мають відношення до Дендропарку, але вода з них тече далі — у водойми, які перебувають на його території. Тому забруднена вода потрапляє і туди.

За словами нашого читача, місцеві мешканці намагалися заблокувати трубу. Минулого року її залили монтажною піною. Та кожного разу злив розчищають, а власники кооперативу знову витрачають кошти на нові роботи.

У грудні 2017-го на місце виїжджала знімальна група «Poltava.TV». Журналісти намагалися з’ясувати, кому належить труба і хто саме зливає отруєну воду і має відповідати за це.

На інституті зв’язку труять ставок: військові відмовляються коментувати, жителі сполохані

Як повідомила «Полтавщині» прес-секретар КП «Полтававодоканал» Ліана Козмійчук, ця труба не належить підприємству.

Власника зливу має встановити Державна екологічна інспекція у Полтавській області. За словами Андрія, учасники гаражного кооперативу вже відправили у службу листа і чекають відповіді. Крім того, вони звернулися на гарячу лінію Кабміну. Чи буде відповідна реакція, побачимо згодом.

Дарина СИНИЦЬКА , «Полтавщина»