Звідки береться стоматит

Стоматит

Стоматит — це одне з найпоширеніших захворювань ротової порожнини, яке проявляється запаленням слизової оболонки різної етіології. Вчені вважають, що у кожної людини як мінімум раз у житті був стоматит, навіть якщо не було ніяких видимих симптомів. Слід знати, що стоматит може виникнути в будь-який момент.

Які причини виникнення?

Стоматит може виникати як у дорослих, так і у дітей. Через більш активну регенерацію клітин у дитячому організмі діти переносять його легше й швидше. У дорослих перебіг стоматиту проходить більш проблематично, може перетікати в хронічну форму, тому своєчасне звернення до лікаря і призначення правильного лікування вкрай важливі.

Причини виникнення стоматиту можуть бути різними. Так, серед основних чинників слід виділити:

  • Недотримання правил особистої гігієни — найпоширеніша причина, особливо у дітей. Використання жорсткої або неякісної щітки, механічні пошкодження слизової при догляді за ротовою порожниною — все це може стати приводом для розвитку запалення.
  • Зловживання гострою, солоною, кислою їжею, а також продуктами, які внаслідок своєї структури можуть пошкоджувати слизову оболонку.
  • Пошкодження слизової під час стоматологічних процедур, носіння брекетів, протезів, при випадковому прикусі внутрішньої поверхні щік, язика. 70% відсотків стоматитів у дорослих пов’язані з видаленням зубів та іншими процедурами.
  • Знищення мікрофлори слизової оболонки в результаті прийому певних лікарських засобів або надмірного полоскання рота гігієнічними розчинами.

Крім цього, стоматит може бути ознакою різних захворювань, наприклад, авітамінозу, зниження імунітету, анемії, цукрового діабету і навіть гельмінтозу.

Симптоми стоматиту

Ознаки стоматиту можуть тривалий час не проявлятися. На початковій стадії хвороби, особливо у дорослих, людина не відчуває ніякого дискомфорту. Надалі відзначається печіння і відчуття набряклості в роті. Потім хворий відзначає хворобливий і подразнюючий свербіж при вживанні грубої їжі. Виникають виразки, які покриті білим або сірим нальотом в залежності від характеру вражаючого агента. При запущеному процесі чути неприємний запах з рота і відзначається кровоточивість ясен. Людина відчуває значний дискомфорт навіть при вживанні звичайної води.

При розвитку інфекції розвиваються ускладнення: підвищення температури тіла, порушення сну, зниження апетиту, дратівливість, запальні процеси ясен. Ознаки стоматиту можуть різнитися залежно від виду захворювання.

Як відбувається діагностика стоматиту?

На перший погляд може здатися, що стоматит визначити й вилікувати дуже легко. Однак це помилка, особливо з урахуванням того, що вражаючих агентів може бути дуже багато і кожен з них вимагає своєї схеми лікування. Тому не рекомендується ставити собі діагноз самостійно і призначати лікування. Тільки після проведення повної діагностики можна купувати препарати.

Діагностика захворювання складається з наступних етапів:

  • огляд пацієнта;
  • загальний і клінічний аналіз крові;
  • проведення ПЛР-досліджень матеріалу з ротової порожнини (такий метод є найбільш інформативним, оскільки дозволяє визначити конкретного збудника).

Профілактика стоматиту

Профілактикою хвороби є дотримання правил особистої гігієни, своєчасне відвідування стоматолога для усунення проблем із зубами (карієс, гінгівіт). Не слід захоплюватися бактерицидними ополіскувачами, а також препаратами, що знищують мікрофлору слизової рота. Після прийому таких засобів необхідно ретельно полоскати рот водою. Також слід відмовитися від кислої, солоної, гострої їжі, продуктів, здатних викликати механічне пошкодження слизової.

Лікування стоматиту

Ліки від стоматиту допоможуть у тому випадку, якщо проведена правильна діагностика. Особливою популярністю користуються препарати для зовнішнього застосування з широким спектром дії. Місцеві антисептики у вигляді спреїв або полоскань дозволяють знищити патогенну мікрофлору, а регенеруючі засоби забезпечують швидке загоєння виразок і ран. Дуже часто в якості антисептиків використовують препарати на основі натуральних компонентів.

При тяжкому перебігу захворювання можуть бути призначені системні противірусні, протигрибкові ліки й антибіотики. Зазвичай стоматит проходить за 7-10 днів.

Увага! Дана інформація носить виключно інформаційний характер! При появі перших симптомів, необхідно н
егайно звернутися за консультацією до фахівця. Не варто займатися самолікуванням, тому що це небезпечно для вашого здоров’я. Наш сайт zdravica.ua не несе відповідальності за ті наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання інформації, наданої на сторінці. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!

Стоматит у дорослих та його лікування

Коротко про головне: стоматит виникає і у дітей, і у дорослих, а його причиною може стати навіть укус комара. Лікування стоматиту в домашніх умовах можливе на ранніх стадіях, але неправильне лікування може призвести до ускладнень та появи рубців, тому при появі навіть легких симптомів варто звернутися до стоматолога.

Стоматит може виникнути навіть на «рівному місці»: випадково прикусили щоку під час їжі, через це в рану потрапила інфекція, що спричинила розвиток стоматиту. Більш того, стоматит може вражати будь-яку поверхню ротової порожнини (язик, щоки, горло, ясна, губи).

А найнебезпечніше в цьому захворюванні — це його вплив на організм. Крім візуальних наслідків (виникнення рубців на ділянках уражених тканин), невилікований стоматит може призвести не тільки до зниження імунітету та появи застудних симптомів, але й до загальної інтоксикації та лихоманки, якщо патогенні мікроорганізми потраплять у кровообіг.

  1. Розпізнати появу захворювання на ранній стадії.
  2. Звернутися до стоматолога, який визначить причину появи та вид стоматиту.
  3. Вилікувати захворювання, поки воно не перейшло у важку форму та не вразило інші системи організму.

Як розпізнати стоматит: симптоми захворювання

Причиною розвитку стоматиту може стати, насправді, що завгодно, від пошкодження слизової оболонки рота до зміни гормонального фону в підлітковому віці або під час вагітності.

Ось основні симптоми стоматиту в залежності від його локалізації (де саме він утворюється в ротовій порожнині):

  • стоматит на яснах (гінгівіт) супроводжується кровоточивістю, болем при натисканні на ясна, неприємним запахом з рота, інколи ще й хиткістю зубів;
  • стоматит на губах (хейліт) виявляє себе лущенням, набряклістю, тріщинами, появою бульбашок та невеликих виразок. Ці симптоми можуть супроводжуватися печінням та свербінням;
  • стоматит язика (глосит) може супроводжуватися і зміною кольору поверхні язика, і появою нальоту (від білого до сірого), появою виразок різного діаметра і навіть набряком язика;
  • стоматит горла збільшує слиновиділення, викликає почервоніння горла та складності із ковтанням;
  • нелокалізований стоматит. Стоматити часто не локалізуються у певній ділянці рота, а поширюються по всій поверхні ротової порожнини.

Незалежно від того, де саме з’явилися симптоми стоматиту, потрібно визначити, що саме викликало захворювання.

Залежно від джерела захворювання стоматити у дорослих поділяють на грибковий, алергічний, вірусний, променевий, хімічний, травматичний, герпетичний та ін.

Ще одна класифікація стоматитів залежить від стадії захворювання:

  • катаральний стоматит — початкова стадія — супроводжується описаними вище симптомами (почервоніння, печіння, запах з рота, набряк, підвищене слиновиділення);
  • виразковий — наступний етап розвитку хвороби — часто тягне за собою підвищення температури тіла та збільшення лімфовузлів;
  • афтозний — найскладніший для лікування варіант — супроводжується появою в роті афт (виразок), які можуть об’єднуватися в «острівці» і значно підвищувати дискомфортні відчуття.

І останнє, але не менш важливе — тривалість захворювання. Як і інші хвороби, стоматит буває гострим та хронічним. Від цього залежить підхід до його лікування.

Як бачите, стоматит має досить багато «інгредієнтів», тому визначити появу захворювання за симптомами ви можете самостійно, але точно визначити джерело, стадію та локалізацію може лише лікар-стоматолог.

Іноді визначення джерела захворювання потрібно також здавати додаткові аналізи (крові, бактеріологічні посіви, хроматографію, біопсію, імунологію, тощо).

Тобто навіть у разі появи стоматиту на ранній стадії потрібно записуватись на консультацію до стоматолога і не займатися самолікуванням, щоб не допустити розвитку захворювання до виразкової та афтозної стадій.

Чому не можна лікувати стоматит в домашніх умовах

Незважаючи на те, що першу стадію стоматиту (катаральний стоматит) можна вилікувати в домашніх
умовах полосканнями та прийомом медикаментів, щоб це зробити, потрібно правильно визначити тип, стадію та першопричину стоматиту.

Дуже часто стоматит у дорослих намагаються вилікувати народними засобами у домашніх умовах, не звертаючись за консультацією до стоматолога. Для такого лікування використовують розчини солі та соди, соки капусти, моркви чи картоплі, настоянки ромашки, кори дуба чи календули тощо.

Ризик такого самолікування в тому, що воно може тимчасово усунути або полегшити симптоми, але не прибере першопричину захворювання.

Це може призвести до більш тяжкого рецидиву захворювання в майбутньому, а в гіршому випадку — не тільки не полегшить, а й посилить початкову симптоматику.

Що може статися при неправильному лікуванні стоматиту:

  • рубці на слизовій поверхні рота;
  • розвиток вторинних інфекцій;
  • ЛОР-захворювання (ларингіт, отит, захриплість та ін.);
  • випадання зубів;
  • зміна форми губ та піднебіння;
  • попадання бактерій або вірусів у кровотік (призводить до серцево-судинних захворювань, васкуліту, захворювань внутрішніх органів та ін.).

Именно этим и опасен стоматит: заболевание, которое на первый взгляд выглядит как «ой, да пополоскаю и все пройдет» может перерасти в гораздо более существенную проблему для здоровья всего организма.

Тому, якщо ви виявили перші симптоми стоматиту, ми рекомендуємо негайно записатися на консультацію до стоматолога-терапевта, щоб вилікувати захворювання на ранній стадії.

Стоматит: лікування у дорослих

Про лікування стоматиту можна розповідати довго, адже воно залежить від тих факторів, які викликали захворювання (а цих факторів, як ви бачили вище, дуже багато).

Для того, щоб було простіше розібратися в методах лікування, ми підготували невелику таблицю, де показані методи лікування залежно від стадії захворювання.

Початкова стадія (катаральний стоматит)Середня стадія (виразковий стоматит)Последняя стадия (афтозный стоматит)
– обробка антисептичними препаратами (спреї, полоскання, пігулки, мазі);

– зміна дієти;

– прийом вітамінів та мінералів;

– професійна гігієна ротової порожнини.
Елементи початкової стадії, а також:

– прийом знеболювальних та антибіотиків;

– ультрафіолетове опромінення;

– лікування лазером;

– озонотерапія;

кріотерапія;

– біостимуляція крові.
Елементи середньої стадії, а також:

– ін’єкції препаратів під афти (виразки);

– імунокорекція;

– видалення відмерлих ділянок із подальшою медикаментозною обробкою.

Як бачите, таблиця наочно показує, що краще не займатися самолікуванням, а звернутися до стоматолога, щоб правильно визначити тип стоматиту та вилікувати його на ранній стадії, не допускаючи розвитку захворювання: виразковий та афтозний стоматит набагато складніше вилікувати (і за часом, і за бюджетом ).

Тільки лікар-стоматолог може визначити, як правильно та з мінімальними ресурсами (час та гроші) лікувати стоматит у дорослих.