Ернест Сетон-Томпсон — Доміно (скорочено)

Стислий переказ, виклад змісту скорочено

У сосновому гаю Голдерскіх гір, на високому пагорбі жила сім’я лисиць: батько, мати і семеро лисенят. Батько лис полював, а мати-лисиця охороняла сімейне вогнище і своїх маленьких діток. Днем діти гралися біля нори, мати навчала їх премудростям життя. Самим жвавим і спритним був лисеня з чорною смужечкою на мордочці на ім’я Доміно. За цими іграми акуратно спостерігав, щоб не злякати сімейство, Альбер Джюкс. Так би все і було, якби не щеня Альбера Гекла, яка злякала лисиць своїм гучним гавкотом. Переконавшись, що дітки в безпеці, мати-лисиця, проявивши всю хитрість, повела цуценя від нори. В цей час вона не думала про себе, а тільки про дитинчат. Для спритного і сміливого Доміно це був перший страх в його житті.

Минали дні, безтурботні для дітей. Доміно все більше чорнів підростаючи. Але ось настав і чорний день в їхньому житті. Батька помітили діти Бентона, з ферми якого він крав курей. Вони вистежили лиса і намагалися витягнути з нори лисенят, але це їм не вдалося. Щоб врятувати сімейство, лисиця всю ніч рила нову нору і на світанку почала переносити в неї дитинчат. Першого вона перенесла Доміно, потім сестру і брата. Інших не встигла. Хлопці повернулися і підірвали камінь, де була нора. Лисенята загинули.

Дві ночі лисиці рили землю, намагаючись врятувати дітей, але марно. На третю ніч вже сама мати рила землю у нори. Вона не могла повірити в загибель дітей. Але довелося. Її горю не було меж.

У новому лисому будинку життя налагоджувалося. Діти росли, у Доміно все більше чорніла мордочка. Батьки вчили їх полювати і добувати собі їжу.

Але ось в їх розмірене життя знову увірвалася біда. Спочатку в лапи собаки потрапив лисеня, а потім не повернувся з полювання і батько-лис.

Сестра Доміно і він сам вже стали дорослими, ходили з матір’ю на полювання далеко. Але чорно-шерстяного лиса Доміно стали цуратися як сестра, так і мати. Ось і почав Доміно своє життя лиса одинаки.

В самостійному житті Доміно багато чому навчився, як хитрощів полювання, так і премудростям буття і самооборони. До зими він став пишним звіром з гарним хутром чорно-бурого лиса. Підросла і Гекла, перетворившись у велику собаку. Зустрічаючись з нею, Доміно вміло уникав свого ворога.

Доміно зустрічається з лисицею Білогрудкою, відбивши її у суперника. Вони з Білогрудкою почали нове життя, вирили нору, в якій з’явилося на світло п’ятеро лисенят. Доміно приносив їжу і вміло охороняв житло. Біля нори панував мир і спокій. Коли лисенята підросли, вони разом з Білогрудкою вчили їх премудростям лисячого життя.

Два рази Доміно потрапляє в капкани, але йому вдається з них вибратися і винести уроки, як туди не потрапляти. Лисенята підросли і вже почали полювати самостійно, все більше віддаляючись від батьків, а незабаром почали відокремлене життя.

Доміно стає свідком, як Гекла нападає на стадо овець і роздирає кілька. Так у багатьох фермах стали пропадати вівці. Фермери подумали, що це справа рук лисиць і почали готувати на них облаву з собаками.

Під облаву потрапляє Білогрудка, але її рятує Доміно, ведучи в сторону собак і перехитривши їх.

Але собаки все гналися і гналися за лисом, що вибився з сил, і він почав шукати порятунку у маленької дівчинки, у якої він колись хотів поцупити індичку. Доміно припав до ніг дівчинки, просячи про пощаду, і та пошкодувала його, забравши в будинок. Але мисливці стали наполягати на тому, щоб батько дівчинки віддав їм лиса. Домовилися, що його відпустять на безпечну відстань і почнуть полювання заново.

Доміно відпустили. Собаки на чолі з Геклою кинулися за ним. Погоня досягла річки. Доміно стрибнув на крижину, на другу крижину стрибнула Гекла. За цим спостерігав Абнер Джюкс, який не дав одному з мисливців вистрілити в лисиця. Абнер зрозумів, що загинуть і Гекла і Доміно. Крижини канули в водоспад, але в останню хвилину Доміно перестрибнув на наступну крижину і по крижинах вибрався на берег. Він залишився живий. Його врятувала річка. Гекла загинула.

Ось так і закінчилася історія про мужність і боротьбу та подолання всіх негараздів, про людяність і не людяність. Такі закони природи. Розповідь вчить бути людянішими, любити природу та її мешканців.