Всеволод Нестайко — Одиниця з обманом (скорочено)
Стислий переказ, виклад змісту
Твір починається з того, як в тихій школі по тихому коридору йде шкільний кіт Сократ з рогу в ріг. Письменник закликає йти з Сократом до вивіски “ІV-Б клас” й прислухатися. В 4-Б тихо пишуть контрольну на тему “Ким я хочу бути?”. Вчитель Ліна Митрофавівна стежить й дивується таким тихим класом. І тут починаються розповіді про учнів.
Розповіді
Спасокукоцький і Кукуєвицький
У цій розповіді розповідається про героїзм хлопців.
Якось стали вони говорити про їхні подвиги. Кукуєвицький завжди говорив про свої справжні сміливі вчинки. І таким чином пронеслось це по всюди. Від цього Спасокукоцькому стало гордо, що він друже з таким героєм. Але одного разу Кукуєвицький не прийшов, і у Спасокукоцького настрій знизився.
Мати помітивши, що у сина в зубі є дірка, миттю відвезла його до лікаря. Хлопчик боявся, що лікар відірве йому зуба. І коли бормашина задзвенила, хлопець злякався, але минуло якихось декілька не болячих хвилин, як все закінчилось. Школяр після цього подумав, що все це сором, якби йому не сказали, який подвиг він зробив.
Шурик Бабенко
Наступна розповідь і ідеться про хлопчика, який утворював в себе жіночий рід.
Якось озволили йому зіграти у футбол стопером в команді Валери Галушкинського. І після цього футболу Шурик не приходив грати, через те, що він нічого не знав про гру.
І одного літа приїхав до будинку новий сусід Бабенко — це майстер спорту Гелій Бумбарасов. І після цього Шурик постійно був на балконі, тому що сусід був на поверх вище.
Колись хлопці грали у футбол, один з гравців забив м’яч вгору так, що він приземлився на балконі Бумбарасова. Хлопці не могли піти на балкон, бо нерозумно піти й сказати: “Вибачте, до Вас закотився м’яч”. А Шурик Бабенко позіз, і за те дав по шиї. За те, він і стас хлопчиком.
Макароніна
Ця розповіль розповідає про протилежність Шурика Бабенка, бо це дівчинка, втілююча в себе риси чоловічого роду. Тому з неї ніхто з дівчат не дружив, крім Галочки Білан і Светочки Черненко. Дружать вони з Макароніною, тому що, та врятувала їх від хулігана 4-го “А” Гришки Гонобеля.
Після літніх канікул, коли почався навчальний рік, всі стали згадувати літній відпочинок. І тут Ігор Дмитруха придумав піти до каланчі Пущі-Водиці. Спасокукоцький, Кукуєвицький, Льоня Монькін і Шурик Бабенко відмовились. Але Ніна Макаренко(справжнє ім’я Макароніни) згодилась і подивилась на Галочку і Свєточку. Вони знали, що їм не дозволяють батьки так далеко їхати, но вони не могли відмовити своєму рятівнику. Монькін, Спасокукоцький і Кукуєвицький осоромились на весь клас.
Після четвертого уроку Ігор, Валера, Вітасик, Галочка, Свєточка і Макароніна доїхали до Подолу і сіли на трамвай № 20.
Коли вийшли з трамваю, вони пішли пішки дуже-довго. І щоб побачити, далеко, чи близько ще, Вітасик придумав це зробити з дерева. Першим хто поліз, то це Макароніна. За нею пішли і хлопці. І коли Макароніна дійшла до середини дерева, вона впала. І так впала, що під час польоту в неї з’явилася глубока яма крові. дівчата допомагали їй загоїти рану.
На наступний день, Макароніна ввійшла у красивій жіночій формі, і показала свою справжню красу дівчинки.